WordPress Site Hızlandırma | %100 Garantili

Wordpress Site Hızlandırma

Sitemizin arama motorlarında yükselmesi için birçok işlem ve teknik uygularız. Özellikle Google’da sıralama almak website sahileri için oldukça önemlidir. Yapılan SEO işlemleri sayesinde yükselmeye başlayabilir ve bir noktada takılıp kalabilirsiniz. İşte burada kaçırılan en önemli nokta, sitenizin açılma hızıdır.

Site açılış hızı SEO’yu %100 etkilemekte ve yavaş açılan siteler yapılan tüm işlemlerin çöp olmasına neden olmaktadır. Siteniz içerikleri mükemmel, SEO için tüm yapılması gerekenleri de yaptınız ama siteniz yavaş açılıyor. İşte bu durumda ziyaretçi kayıplarınız başlayacaktır. Site açılış hızı için ortalama değer 3 saniye olmalı, siteniz max. 5 saniyede açılmalıdır. 5 saniye üzerinde açılan bir siteniz varsa ve özel bir kitleye hitap etmiyorsanız, o siteyi kapatın gitsin!

WordPress site hızlandırma hizmetimiz ile siteniz uçuşa geçebilir ve SEO’nun en önemli ayağını da tamamlayabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma

WordPress site hızlandırma işleminde öncelikle verimli bir tema kullandığınızdan emin olmalıyız. Temada sizin kullanmadığınız birçok işlevin bulunması site hızınızı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle öncelikle temanız optimize edilmeli kullanılmayan özellikler kapatılmalı ve fazla kodlar tema bütünlüğünü bozmadan kalıdırılmalıdır.

Wp site hızlandırma işleminde ikinci önemli faktör eklentilerdir. WordPress en yaygın kullanılan CMS sistemi olmasından dolayı geliştiricler tarafından da desteklenmektedir. WordPress’de ücretli ya da ücretsiz yüzlerce eklenti bulabilirsiniz. Bu eklentiler sayesinde hiçbir kod kullanmadan sitenize birçok özellik ekleyebilirsiniz. Fakat her eklentinin sitenizi yavaşlattığını unutmamalı ve çok fazla eklenti kullanımından kaçınmalısınız. Sitenizde kullanmadığınız ya da gereksiz olan eklentileri kaldırarak wordpress site hızınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca bazı eklentiler çok küçük işlevler için çok fazla CPU tüketir ve sitenizi yavaşlatabilir. Bu tarz eklentilerin yaptığı işlevler basit kodlar ile yaptırılabilir. Profesyonel bir web ajansından yardım alarak bu basit işleri yaptırabilirsiniz.

WordPress sitenizi hızlandırmak için gereksiz CSS ve JS kodlarından kurtulmalısınız. Ayrıca bu kodlar sıkıştırılarak daha verimli kullanılabilir.

WP Sitenizi Eklentilerle Hızlandırın

Sitenizde doğru cache eklentisini kullanın ve hızlı açılan sayfalara sahip olun. Doğru eklenti ve doğru ayarlar sitenizi inanılmaz derecede hızlandıracağı gibi yanlış seçimlerde hem sitenizin yavaşlamasına hem de bazı işlevlerin hata vermesine neden olabilir. Profesyonel destek en iyiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Resimlerinizi Optimize Edin!

Resimlerinizi optimize etmek, wordpress site hızlandırma için en önemli adımdır. Resim boyutlarını küçültmek sayfa yüklenme süresini ciddi oranda düşürür. Burada eklentilerle yapacağınız küçük optimizelerden bahsetmiyoruz. Profesyonel programlar ile resim kaliteniz hiç bozulmadan, resim boyutlarınız %90’a varan oranlarda düşürülebilir. Bunu kendiniz yaparsanız saatlerinizi, belki de günlerinizi de alabilir. Özellikle çok fazla resimlerin bulunduğu bir siteye sahipseniz, işin içinden çıkılamaz bir hale gelebilir. Bildiğiniz üzere WordPress 8-10 değişik boyutta resim oluşturarak, resimleri çoğaltmaktadır. Bu nedenle yalnızca ana resmin boyutunu küçültmeniz yeterli olmayacaktır. Tüm resimler bir bütün olarak optimize edilmeli ve site tüm versiyonlarında hızlı açılmalıdır.

Wordpress Sitenizi Hızlandırmak için Neler Yapacağız?

Analiz

Sitenizi analiz eder, sorunları belirler ve çalışma planı oluştururuz.

Optimizasyon

Temanızı düzenler, kullanmadığınız özellikleri kapatırız. Gerekli eklentileri kurar, ayarlarını yapar ve tüm gereksiz eklentileri kaldırırız. HTML, CSS ve JS kodlarınızı optimize eder, gereksiz kodları siler ve sıkıştırma işlemi yaparız. Resimlerini optimize eder ve roket gibi açılan sayfalara ulaşmanızı sağlarız.

Raporlama

Sitenizde hangi çalışmaları yaptığımızı ve sitenizin son hız durumunu rapor halinde sunarız.

Site Hızlandırma Teknikleri

Site hızınızı test edebileceğiniz ana araçlar şunlardır:

  • GTmetrix
  • PageSpeed Insights
  • Pingdom Website Speed Test

Bu 3 araç hem site hızını ölçer hemde nelerin yanlış olduğunu belirtir. Yapacağınız düzenlemeleri bu araçların tavsiyeleri doğrultusunda planlayabilirsiniz.

Sunucu ya da hosting site hızını etkileyen en önemli faktördür. Sunucu yanıt süreniz istenilen aralıkta değilse, sitenize ne yaparsanız yapın hızlandıramazsınız. Yapılacak tüm hızlandırma işlemlerinden önce sunucu yanıt süresi ölçülmeli ve sunucunuz yavaşsa biran önce değiştirilmelidir.

Site kodlarının sunucu taraflı olarak sıkıştırılmasına gzip sıkıştırma denilmektedir. Site hızınızı olumlu olarak etkiler.

Web cache ya da Türkçe ismiyle tarayıcı önbellekleme ziyaretçilerinizin ilk girişinde verilerinizin tarayıcıya gönderilmesidir. Önceden depolanmış bu veriler sayesinde kullanıcı sitenize geldiğinde veriler tekrar yüklenmek zorunda kalmayacak ve siteniz çok daha hızlı açılacaktır.

Doğru yöntem kullanıldığında optimize edilen resimlerin kalitesi düşmemektedir. %90’lara varan küçültmelerde dahi kalitenin korunabildiği görülmüştür.

Site açılış hızının test edilebildiği birçok araç bulunmaktadır. Bu araçların her iri kendi içerisinde puanlama yapmakta ve buna göre bir puan çıkarmaktadır.

Google tarafından sunulan Pagespeed insights aracını baz alacak olursak, başarılı sayılmak için mobil açılış hızı 70, masaüstü ise 90 puan üzerinde olmalıdır. Ayrıca site açılış hızı saniye bakımından kesinlikle 5 sn altına indirilmelidir. 3 saniye altında açılan siteler gerçekten başarılı olarak görülebilir.

Sitenizi Hızlandırmak için Bizimle İletişime Geçin!