Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, hızla gelişen teknolojinin ve bilgi paylaşımına olan ihtiyacın sonucunda insanların etkileşimde olmalarını sağlayan en büyük güç konumuna gelmiştir. Doğru kullanıldığında binlerce kişiye çok hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Sosyal medyanın bu gücü marka ve şirketlerin dikkatini de hızlıca çekmiş, profesyonel sosyal medya yönetimi hızlıca iş dünyasındaki yerini almıştır. Bir ürün ya da hizmet satıyorsanız, sosyal medyadaki gücünüz binlerce liralık reklam harcamasından kurtulmanızı sağlayacaktır. Günümüzde tüm firmaların aktif olarak kullanması gereken sosyal medya platformları: Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ve Linkedin olarak sıralabilir. Sosyal medya ajansları da önceliği bu platformlara vermektedir.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Ülkemizde 44 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Böyle büyük bir kitle, büyük bir pazarın varlığını da göstermektedir. Sosyal medya uzmanlığı da bu pazarı daha iyi çözümlemek için ortaya çıkmıştır. Sosyal medya hesap yönetimi profesyonellik gerektiren bir iştir. Kurumsal bir firmaya sahipseniz, kişisel hesabınızdaki gibi paylaşımlar yapamazsınız. Hesabınızı isteğinize göre günlerce boş bırakamaz ve kaderine terk edemezsiniz, geçiminizi sağlayan işinizi bırakamayacağınız gibi.

Sosyal medya uzmanları sizi bu iş yükünden kurtarabilir. Hergün firma hesaplarınız için içerik hazırlamak, paylaşım yapmak ve yorumlara cevap vermek saatlerinizi alabilir. Bir sosyal medya ajansı ile anlaşarak sosyal medyaya harcayacağınız saatlerinizi daha karlı işlere yönlendirebilir ya da kendinize ayırabilirsiniz. Ayrıca profesyonel sosyal medya yönetimi bu işin daha sağlıklı bir zemine oturmasını sağlayacaktır.

Facebook

Kurumsal Facebook sayfanız sayesinde marka değerinizi arttırın.

Instagram

Instagram’ın pazar gücünü keşfedin!

Twitter

Twitter’ın kurumsal yapısıyla markanıza değer katın.

Profesyonel Sosyal Medya Yöneticiliği

Kurumsal sosyal medya hesaplarınızı emanet edeceğiniz sosyal medya uzmanını ya da ajansını doğru seçmelisiniz. Sosyal medya pazarlama açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem iyi bir şekilde kullanılmazsa marka değerinize ve pazar payınıza bir katkısı olmaz. Hatta yanlış sosyal medya hesap yönetimi marka değerinizi olumsuz olarak etkileyebilir.

Sosyal medyanı uzmanı bir strateji belirler ve hesaplarınızın etkileşim oranını en üst seviyeye çıkarır. Oluşturulacak strateji ve yönetim planından kısaca bahsedecek olursak:

Sosyal Medya Yönetim Stratejisi

 • Sosyal medya analizi
 • Marka değerinin yönetilmesi
 • Etkileşim oranının arttırılması
 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Sektörünüze en uygun sosyal medya platformunun belirlenmesi ve buraya ağırlık verilmesi
 • Marka fanları oluşturmak için etkinlikler düzenlenmesi
 • Sosyal medya içerik yönetimi
 • Sosyal medya tasarımları ile özgün hesaplar oluşturmak
 • Sosyal medya pazarlaması için hedef ve strateji belirleme
 • Gelişim sürecinin raporlanması ve gerekli optimizasyonların yapılması.

Sosyal medya danışmanı tüm bu stratejik adımları birleştirerek, en yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi ile Performansınızı Yükseltin!

Marka Bilinirliği

Marka Değeri

Güvenilirlik

Performans Artışı

Bozkurt Web Ajans Sosyal Medya Hizmetleri

Sektörünüze Özel Strateji

Sektörünüzdeki rakipleri analiz eder, hangi sosyal medya platformuna ağırlık vermeniz gerektiğini belirleriz. Markalaşma ya da satış planınıza özel stratejiler geliştiririz.

İçerik Planlaması ve Yönetimi

İçerikleriniz aylık olarak planlanır ve belirlenen zamanlarda paylaşılır. Güncel olaylar hakkında hazırladığımız içerikler ile firmanızın gündemden uzak kalmasını engelliyoruz. Belirli dönemlerde düzenlediğimiz etkinlikler ile etkileşim oranınızı en üst seviyeye çıkarıyoruz.

Size Özel Tasarımlar

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığımız her içerik özel tasarım ve yalnızca size için hazırlanmış olacaktır. Her içeriği tasarımcılarımız özenle hazırlar ve firmanızı yansıtmasına dikkat eder.

Hesapların Günlük Takibi

Sosyal medya hesaplarınıza gelen mesaj ve yorumlar takip edilir ve kurumsal bir dille cevaplanır. Ayrıca markanız hakkındaki sosyal medya yorumları ve şikayetler takip edilerek, şikayetlerin giderilmesi için size bildirilir.

Raporlama

Sektör gerekliğinize göre haftalık veya aylık raporlama yaparak, gelişim sürecini sizin de takip etmenizi sağlıyoruz.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Firmanıza Neler Katacak?

Sosyal medyanın firmanıza katacağı en önemli artı marka değerinizin artması olacaktır. Her geçen gün bilinirliğiniz artar ve yeni takipçiler kazanırsınız. Her yeni takipçi de potansiyel müşteri anlamına gelir. Sosyal medya hesaplarınızı takip eden 10 bin kişi markanızın 100 binlerce kişi tarafından görülmesini sağlayabilir. Bu sayede büyük reklam bütçeleri ayırmaktan kurtulursunuz.

Sosyal medyada kazanılacak takipçiler için hedefleme yapılması halinde dönüşümler çok daha iyi olacaktır. Örneğin bir kadın elbise butiğine sahipseniz ve genç kitleye hitap ediyorsanız buna göre bir hedefleme yapmalısınız. Bu hedefleme de erkek ve +40 yaş üstü bayan kullanıcıları hedef dışında tutarak, yüksek dönüşüm potansiyeline ulaşabilir. Elbette bunun gerçekleşmesi için iyi bir sosyal medya danışmanlığı almalısınız. Sosyal medya yöneticisi tüm hedefleri belirleyerek ve buna göre bir strateji oluşturarak hedefe ulaşmanızı sağlayabilir.

Sosyal Medya Uzmanına Sık Sorulan Sorular

Sosyal medya kanallarını kullanarak, markanızın ya da firmanızın bilirliğini arttırma çalışmalarını yapan, belli bir bilgi ve tecrübeye sahip kişilere sosyal medya uzmanı denilmektedir.

Tüm sosyal medya platformlarını saymaya kalksak onlarcasını sıralayabiliriz. Biz en çok dönüşüm sağlayan platformlardan bahsederek listeyi biraz daha kısa tutalım.

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Youtube
 • Linkedin (İş dünyasına özel)
 • Pinterest (Görsel odaklı firmalar için olmazsa olmaz)
 • Reddit (Global projelerin vazgeçilmezi)

Tüm bu sosyal medya platformlarında yer almak her sektör için bir gereklilik değildir. Gerekli platformlar, çalıştığınız sosyal medya ajansı tarafından seçilmeli ve doğru hedefleme yapılmalıdır.

Marka analizinde markanın sosyal medyadaki durumu incelenmelidir. Öncelikle kaç takipçisi, kaç abonesi var bunlar bilinmelidir. Ardından sosyal medya hesaplarında ne kadar sıklıkla paylaşım yapılıyor, günlük ve aylık olarak takipçi artışı ne durumda, hesaplarla ilgileniyor mu, yorum ve mesajlara cevap veriliyor mu bunlar belirlenmelidir.

Son olarak sosyal medya hesaplarındaki içerikler analiz edilmelidir. İçerikler özgün mü, özel olarak tasarlanıyor mu, markaya ait izler var mı? İşte tüm bunlar hem kendi markanızın analizinde hem de rakip analizinde kullanmanız gereken adımlardır. Ben bu kadar uğraşamam derseniz, sosyal medya danışmanlığı da alabilirsiniz 🙂

Sosyal medya içerik üretimi safhasında, kitlenize uygun içerikler oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. İçerikler kitlenizin yaş, cinsiyet ve eğitim durumuna uygun olmalıdır. İçeriklerinizin kitlenizi harekete geçirdiğinden emin olun. Harekete geçirmek her zaman alışveriş yapmalarını sağlamak olmayabilir, bazen içeriğe yorum yapmalarını ya da paylaşmalarını istemek de bir harekete geçirme biçimidir. Son olarak kısa ve anlaşılır içerikler tercih edin.

Kitle iletişim araçlarının internetteki haline dijital medya diyebiliriz. Günümüz teknolojisi geleneksel medyayı tamamen bitirmek üzere. Yakında kağıt medya öldü söylemlerini daha sık duymaya başlayacağız.

Sosyal medya platformları ellerinde bulundurdukları kitleyi çok iyi değerlendirmekte ve firmalara ücretli reklam verme hizmeti sunmaktadır. Özellikle Facebook Ads, Instagram ve Facebook gibi iki sosyal medya devini elinde bulundurduğundan sosyal medya pazarlaması için oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Reklamcılığı için Twitter ve Linkedin de önemlidir fakat bu iki platformun diğerlerine göre daha maliyetli olduğunu belirtmekte fayda var. Bu platformlar iyi değerlendirildiğinde yüksek dönüşüm oranları sağlanabilir. Özellikle Linkedin iş dünyasına hitap etmesi nedeniyle bazı özel projeler için direkt olarak hedeflenebilir.

Bir sosyal medya reklam ajansı ile görüşerek en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Hemen Yaz

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi için Bizimle İletişime Geçin!