En iyi Ücretsiz Site içi SEO Analiz Araçları

En iyi Ücretsiz Site içi SEO Analiz Araçları
12Şub, 2020

Site içi optimizasyon yapabilmek için ücretli ve ücretsiz SEO araçlarına ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda sizlerin de bütçesini düşünerek en iyi ücretsiz site içi seo analiz araçlarını inceleyeceğiz.

Site İçi SEO Analiz Araçları

Site içi SEO ya da bir diğer adıyla On Page SEO sitemizin yapı taşıdır. Site içindeki sorunları çözmedikçe, site dışında yaptığımız hiçbir işlem başarılı olamaz. Sitemizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için öncelikle eksiklerimizi görmeliyiz. Bunun için de site içi seo analizi yapmalı ya da bir seo uzmanından yardım almalıyız.

Ücretsiz Site Analizi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

On page SEO analiz araçları Site içi SEO optimizasyonu yaparken işimizi kolaylaştırır. Sitemizi manuel olarak ne kadar incelesek de fark edemediğimiz sorunlar olabilmekte ve bazı iç seo eksiklikleri gözümüzden kaçabilmektedir. Bu sorun ve eksiklikleri çözerken işimizi kolaylaştıracak site analiz araçları nelermiş ayrıntılı inceleyelim.

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog Site içi SEO Analiz Aracı
Screaming Frog Site içi SEO Analiz Aracı

Screaming Frog en iyi site içi seo analiz araçları arasında gösterilmektedir. Masaüstü olarak kullanılan bu programın, ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmakta olup, çoğu zaman ücretsiz versiyonu da işimizi görmektedir. Ücretsiz versiyonda en fazla 500 URL taranabilmekte, daha fazla URL bulunan sitelerde ücretli versiyonun temin edilmesi gerekmektedir.

Screaming Frog Site Analizi
Screaming Frog Site Analizi

Screaming Frog masaüstü yazılım olarak çalışmakta ve dakikalar içerisinde yüzlerce URL tarayabilmektedir. Bu seo analiz aracı site bağlantılarınızı, resimlerinizi, sayfa başlık ve açıklamalarını, durum kodlarını (20X, 30X, 40X, 50X), SSL prokolünü, CSS’leri ve başlık etiketlerini tek tek taramakta ve kontrol etmektedir. Ayrıca bu site analiz aracına Google Analytics, Google Search Console, PageSpeed Insights, Ahrefs, Majestic ve Moz gibi site analiz araçlarını entegre ederek çok daha ayrıntılı analiz yapabilir ve seo analiz raporları alabilirsiniz.

Screaming Frog site içi SEO analiz aracının en güzel yönlerinden biri de sitenizdeki kopya oranını ortaya çıkarmasıdır. Hangi yazılarda aynı başlıklar kullanılmış, hangi yazıların meta açıklamaları aynı girilmiş tüm bu analizler seo açısından oldukça önemlidir. Çok fazla benzer sayfanız varsa, canonical etiketler kullanılmamış ve indexe açıksa bu büyük bir sorun teşkil eder. Tüm bunları Screaming Frog sayesinde görebilir ve vakit kaybetmeden düzeltebilirsiniz.

Screaming Frog sayesinde resimlerinizi de inceleyebilirsiniz. Özellikle 100 kb üzerindeki resimleri göstermesi, resim optimizasyonunda hangi resimlere odaklanmamız gerektiğini göstererek büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca hangi resimlerinizin alt etikete sahip olmadığını görebilir ve bu resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

SEO analiz işleminin son ayağı raporlamadır. Screaming Frog da web sitesi analizi ve raporlama konusunda oldukça iyi durumda. Ayrıntılı seo analiz raporu alabileceğiniz gibi odak noktanıza göre, örneğin yalnızca resimlerin durumunu rapor alarak inceleyebilir ve yapacağınız optimizasyon işlemlerinden sonra karşılaştırma için kullanabilirsiniz. Son olarak bu site analiz programını rakip analizi yapmak için de kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Rakibinizin sitesini taratabilir, eksikliklerini ve bağlantılarını görebilirsiniz. Rakibinizin bağlantılarına göre de bir backlink stratejisi oluşturabilirsiniz.

Woorank On Page SEO Analiz Aracı

Woorank Site içi SEO Analiz Aracı
Woorank Site içi SEO Analiz Aracı

Woorank, profesyonel SEO analizi için kullanılabilecek en iyi araçlardan biridir. Woorank, Screaming Frog’dan farklı olarak online tabanlı hizmet vermektedir. Bu nedenle online SEO analiz denildiğinde aklınıza Woorank’i getirebilirsiniz. Bu araç sayesinde hem kendi sitenizi hem de rakip siteleri inceleyebilirsiniz. Woorank SEO aracının da ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonda 50 anahtar kelime ve 2500 sayfa analiz edebilmektesiniz. Bu da başlangıç oldukça yeterlidir.

Woorank ile sitenizin index sayısını, Alexa değerini, title, keyword, ip adresi, backlink sayısı, sosyal medya linkleri, W3C valid durumu gibi daha birçok analiz değerini görebilirsiniz. Aynı şekilde rakip siteleri inceleyerek rakip analizinde de kullanabilirsiniz.

Woorank Site İçi Seo Analizi
Woorank Site İçi Seo Analizi

Woorank “Optimize” seçeneği ile SEO analiz testi yapabilir ve sitenizde hatalı ve değiştirilmesi gereken kısımları görebilirsiniz. Woorank “Promote” kısmından ise sitenizin sosyal medyadaki durumunu analiz edebilirsiniz. Özellikle sosyal medyada etkili olan ve olmayı düşünen siteler için Woorank çok kullanışlı bir seo analiz aracıdır. Ayrıca Woorank, siteye dair iyileştirme tavsiyelerinde bulunarak işinizi kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle en iyi ücretsiz site içi seo analiz araçları arasında yer almayı hakediyor.

Varvy Site İçi SEO Aracı

Varvy SEO Analiz Aracı
Varvy SEO Analiz Aracı

Ücretsiz web site analizi yapabileceğiniz bir diğer araç da Varvy’dir. Herhangi bir yazılım yüklemesine gerek kalmadan online seo analiz yapmanıza izin veren https://varvy.com/ ile ücretsiz site içi seo analizi yapabilirsiniz. Varvy site analiz aracını diğerlerinden ayıran en önemli özellik basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olmasıdır. Ayrıca tamamen ücretsiz olması da hemen elimizin altında olmasını sağlıyor.

Varvy ile hangi analizler yapılabilir?

 • Mobil Uyumluluk
 • Site Hızı
 • Web Site Güvenliği
 • Site Haritaları ve Robots.txt
 • Link Analizi
 • Görsel Analizi
 • HTTP Headers
 • Googlebotlarının Erişebilirliği
 • W3C HTML Doğrulaması
 • Ücretli Link Kontrolü

Varvy tüm bu verileri 15-20 saniye gibi kısa bir sürede oluşturmaktadır. Bir sitenin genel durumunu merak ettiğinizde hızlıca kontrol edebileceğiniz en iyi ücretsiz site analiz aracı budur diyebiliriz.

SEOCEROS Site Analiz Aracı

Seoceros Site İçi Seo Analizi
Seoceros Site İçi Seo Analizi

Seoceros genel bir site analiz aracıdır. Sitenizi analiz eder ve 100 üzerinden bir puan verir. Teknik seo için de Seoceros’u kullanabilirsiniz. Bulduğu hataları giderdiğinizde site içi optimizasyonda büyük bir ilerleme sağlamış olursunuz. Seoceros sitenizin hangi kısımlarını inceliyor ve seo uyumluluğunu nasıl puanlıyor biraz daha ayrıntılı bakalım.

 1. Mobil Uyumluluk Kontrolü
 2. Domain ve Spam incemelesi
 3. Sosyal Medya Paylaşımları
 4. Anahtar kelime ve meta açıklama kontrolü
 5. Open Graph ve Dublin Core Desteği
 6. Yazı ve Kod Oranı Kontrolü
 7. Başlık Etiketlerinin Kontrol Edilmesi
 8. Görsellerin İncelenmesi
 9. SEO Dostu URL Kullanım Denetlemesi
 10. İç ve Dış Bağlantıların Kontrol Edilmesi
 11. 404 Sayfalarının Kontrolü
 12. Sitemap ve Robost.txt İncelemesi
 13. CSS ve JS Kodlarının Kontrol Edilmesi
 14. Site Hızı Kontrolü

Seoceros site içi SEO analiz aracı tüm bu kriterleri kontrol ederek puanlamanızı yapar. Ayrıca yalnızca seo uyumluluğunuzu puanlamakla kalmaz, sitenizi geliştirmeniz için her kritere uygun ipuçları verir. Siteniz için SEO çalışması yaparken Seoceros kriterlerini göz önüne alabilirsiniz. Web site analizini ücretsiz olarak sunan Seoceros rapor almak istediğinizde ise ücretli versiyona geçmenizi istemektedir. Seo analiz raporu almak isterseniz de 3 günlük deneme sürümünden faydalanabilirsiniz.

SEO Site Checkup Site içi SEO Analizi

SEO Site Check Up Site Analizi ve Raporlama
SEO Site Check Up Site Analizi ve Raporlama

SEO Site Checkup detaylı site analizi yapabiliceğiniz online bir SEO analiz aracıdır. Site içi SEO konusunda yardımcı olan ve bulduğu hataları düzeltmeniz için tavsiyelerde bulunan bu araç sayesinde site içi arama motoru optimizasyonunuzu kusursuz hale getirebilirsiniz. Sitenizin analizini tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiren bu araç, raporlama konusunda da yardımcı olmaktadır. SEO analiz raporunuzu ücretsiz olarak indirebilir ya da mail adresinize gönderebilirsiniz.

SEO Site Checkup analiz aracının ücretli versiyonu da bulunmaktadır. Tüm özellikleri denemek isterseniz 14 günlük deneme sürümünden faydalabilirsiniz. Ücretli versiyonda ayrıntılı backlink analizi ve anahtar kelime takibi gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonda ne gibi özellikler sunuyor biraz daha ayrıntılı bakalım.

Online ve ücretsiz bir SEO aracı olan SEO Site Checkup’a https://seositecheckup.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken site adresinizi ilgili kısma girmek ve “Checkup!” butonunu tıklamak. Sonrasında SEO Site Checkup sitenizi kısa bir sürede analiz eder ve 100 üzerinden bir SEO puanı verir. 50 kriter üzerinden yaptığı incelemede sitenizdeki doğruları, yanlışları ve daha iyi hale getirebileceğiniz durumları ortaya çıkarır. 50 kriterin hepsini burada sıralamak çok gereksiz olacağından yalnızca ana başlıkları verelim:

 • Siteye Genel Bakış
 • Genel SEO Ayarları
 • Site Hızı
 • Sunucu Durumu ve Site Güvenliği
 • Mobil Uyumluluk
 • İleri Seviye SEO

Sizde vakit kaybetmeden SEO Site Checkup’a gidin ve sitenizi ücretsiz analiz edin. Neden en iyi SEO araçları arasında gösterdiğimizi anlayacaksınız 🙂

SEOptimer – Ücretsiz Web Site Analizi

Seoptimer site içi seo optimizasyonu yaparken işimizi oldukça kolaylaştıran bir araçtır. Online ve ücretsiz olarak hizmet veren SEOptimer 5 ana başlık altında sitemizi inceler ve bir harf puanı vererek sitemizin SEO uyumluluğunu derecelendirir. SEOptimer’da en yüksek puan “A+” olarak belirlenmiştir. Bu puanlama hem site geneli için yapılmakta hem de her ana başlık kendi içerisinde ayrı ayrı puanlanmaktadır. SEOptimer sitemizi hangi başlıklar altında inceliyor bir bakalım.

SEOptimer Site içi SEO Analiz Aracı Puanlaması
SEOptimer Site içi SEO Analiz Aracı Puanlaması
 1. SEO
 2. Mobil Uyumluluğu ve Kullanılabilirlik
 3. Site Performansı
 4. Sosyal Medya
 5. Güvenlik

Site içi SEO analizini görsellerle süsleyen SEOptimer genel bir analiz için oldukça idealdir. Analiz sonucunda sunduğu öneriler sayesinde site performansınızı nasıl arttıracağınız hakkında bilgilenmenizi de sağlar. Ayrıca ücretsiz site analiz raporu da alabilirsiniz. SEOptimer ücretli versiyonu ile daha fazla özellikten yararlanmak isterseniz 14 günlük deneme sürümünü deneyebilirsiniz. SEOptimer ile ücretsiz site analizi yapmak için https://www.seoptimer.com/ adresini hemen ziyaret edin.

BrowSEO

Browseo Web Site Analiz
Browseo Web Site Analiz

BrowSEO ayrıntılı bir site içi SEO analiz aracı olmasa da sitenizi Googlebotlarının nasıl gördüğünü göstermesi açısından önemlidir. Sitenizde gözden kaçabilecek hataları BrowSEO sayesinde görebilirsiniz. Ayrıca sayfanızdaki tüm linkleri de bu araç sayesinde inceleyebilirsiniz. Hatta isteminiz dışında eklenmiş bir link varsa bunu da görebilir ve anında müdahale ederek kalıcı SEO sorunlarına engel olabilirsiniz. Googlebotları sitenizi kullanıcı gözüyle nasıl görüyor siz de hemen bakmak istiyorsanız https://www.browseo.net/ adresini ziyaret edin.

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools - Ücretsiz Web Site Analizi
Google Webmaster Tools – Ücretsiz Web Site Analizi

SEO araçlarını inceleyen yazılarda pek yer verilmese de Google Webmaster Tools ayrıntılı SEO analizi yapabileceğiniz en iyi araçlar arasındadır. Üstelik tamamen ücretsiz olarak Google tarafından sunulmaktadır. Ülkemizde arama motoru optimizasyonu %95 oranında Google baz alınarak yapılmaktadır. Siteler için Google’da üst sıralarda çıkmak diğer arama motorlarına göre daha öncelikli olmuştur. Bu nedenle Google’ın sunduğu webmaster aracını kullanmamak düşünülemez. Bu SEO aracı sayesinde Google tarafından sitenizin nasıl tarandığını, ne gibi hatalar tespit edildiğini görebilirsiniz.

Google Webmaster Tools ya da diğer adıyla Google Search Console hakkında bir yazı hazırlayacağımız için burada ayrıntılı inceleme yapmıyoruz. Fakat siz hemen sitenizi Search Console’a kaydedin ve verilerin birikmesini sağlayın. Bu veriler çok işimize yarayacak 🙂

Site içi SEO Sorunlarınızda bir SEO Uzmanından Yardım Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

En iyi ve ücretsiz site içi seo analiz araçlarını inceledik. Ücretsiz analiz araçlarının yeterli olup olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Bir SEO ajansı değilseniz bu ücretsiz araçlar kesinlikle yeterli olacaktır. Ancak büyük bir siteniz varsa ve daha fazla özellik kullanmak istiyorsanız, Screaming Frog’un ücretli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca on page seo analizi konusunda en büyük yardımcımızın Google Search Console olduğunu unutmamalısınız. Google’ın sunduğu bu araca önem verin ve bulduğu hataları bir an önce düzeltin. Siz Google’ın webmaster aracına uygun hareket ederseniz Google’da sizi ödüllendirir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir