SEO

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Bir web sitesi sahibiyseniz, SEO ya da arama motoru optimizasyonu terimlerine aşina olmalısınız. SEO bir sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalardır. SEO uzmanı da bu çalışmaları yapan kişidir.

Ülkemizde arama motoru denildiğinde akla %96’lık kullanım oranıyla Google gelmektedir. Google’ın ardından %3 ile Yandex gelmekte olup, kalan %1 lik kısımda ise Bing ve Yahoo gibi diğer arama motorları yer almaktadır. Google’ın tekel haline gelmiş olması, SEO önceliğinin de kendisine verilmesine neden olmuştur. Doğal olarak website sahipleri de Google SEO Uzmanları ile çalışmak istemektedir.

Google SEO Uzmanı

Google’da yükselmek istiyorsanız, işinin ehli bir SEO Uzmanı ile çalışmalısınız. Arama motoru optimizasyonun yalnızca backlink çalışması olmadığını bilmeli, Black Hat SEO yani etik olmayan çalışmalar yapan kişilere dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki Google’ın onaylamadığı yöntemlerle üst sıralara çıktıysanız, bulunduğunuz konum çok uzun sürmeyecektir. Önce ilk sıralardan uzaklaşıp, ardından da arama motorundan tamamen silinmeniz hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Peki, bir Google SEO uzmanı ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli?

SEO bir süreçtir ve en iyi şekilde yönetilmelidir. SEO uzmanlarının kendi başına bu süreci yönetmesi beklenemez. Bu nedenle yazılımcılar, grafikerler, sosyal medya uzmanları ve içerik yazarlarıyla birlikte çalışırlar. SEO çalışmaları bir ekip işidir ve iyi bir ekip varsa başarı kaçınılmazdır.

SEO uzmanı, öncelikle üzerinde çalışacağı inceler ve eksikliklerini tespit eder. İlk olarak teknik sorunlar tespit edilir, site içi SEO işlemleri tamamlanır. Site de yavaş açılan sayfalar varsa gerekli optimizasyon işlemleri yapılır. İçerikler kontrol edilerek gerekli düzenlemeler yaptırılır ve bir içerik planı sunulur. İç sorunları halledilen site artık rekabete hazırdır ve rakip analizi süreci başlar. Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri çıkartılarak bir yol haritası belirlenir. Site dışı (Off Page) SEO kısmında ise gerekli backlink çalışmaları yapılır ve ileriye yönelik plan site sahibine sunulur.

Anahtar Kelime Odaklı SEO Çalışması

SEO’nun bir anahtar kelimede yükselmek olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Bunu size bir SEO uzmanı söylemişse yanlış kişiyle çalışmışsınız demektir. Anahtar kelime odaklı çalışma yaparak ilk sayfaya hatta ilk sıraya gelinemez mi? Evet, bir anahtar kelimeyi hedefleyerek bunu başarabilirsiniz.

Peki, neden pastadan daha büyük bir pay almak varken küçük bir payla yetiniyorsunuz? Sektörünüzdeki tüm aramalara yanıt vermek varken, sektörün lokomotifi haline gelmek varken neden yalnızca bir anahtar kelime?

İşte şimdi tüm duyduklarınızı unutun ve performans odaklı SEO çalışması yapan bir uzman ile tanışın. Performans odaklı yapacağımız çalışmada %100 yükselme ve dönüşüm garantisi veriyoruz. Birkaç kelimede yükselmenizin hiçbir önemi kalmadı. İlk sayfada olan anahtar kelimeniz tıklama almıyorsa, daha teknik bir terimle “TO” düşükse neye yarar ki? İşte tam da bu nedenle SEO uzmanı performans odaklı çalışmalıdır. Başarı ilk sıraya gelmek değil, bir blogunuz varsa hitinizin artması; bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz daha fazla ürün satmanızdır.

SEO hizmeti için ödediğiniz ücretin karşılığını aldığınızdan emin olun!

Garantili SEO Çalışması Olur mu?

Bir hizmet için ödeme yapıyorsanız kesinlikle bunun bir karşılığı olmalıdır. Fakat buradaki garanti kesinlikle ilk sayfa ya da ilk sıra garantisi değildir. Bir SEO danışmanı size ilk sayfa ya da ilk sıra garantisi veriyorsa asla çalışmayın. Google hergün gelişen ve yenilenen bir yapıya sahip ve geliştirdiği algoritmalarla sık sık güncellemeler yaparak sırala değişikliklerine neden oluyor. Ayrıca yapılan illegal SEO çalışmalarını tespit ederek, sitelere cezalar uyguluyor.

Günlerce, aylarca hatta yıllarca emek verdiğiniz, sizlere kazanç hayalleri kurduran sitenizin bir günde çöp olmasını istemiyorsanız, illegal yöntemlerden ve yöntemleri uygulayan SEO danışmanlığı hizmetlerinden uzak durun.

Bir garanti istiyorsanız, Bozkurt Web Ajans size performans garantisi sunar. Yaptığımız arama motoru optimizasyonu sayesinde hitinizde ve kazançlarınızda artış garantisi veriyoruz. Yapacağımız çalışmaların ve sunacağımız yol haritasının eksiksiz uygulanması halinde başarısızlık ihtimali bulunmamaktadır. SEO hizmeti bir bütündür ve bunu size en iyi dijital pazarlama uzmanları sunar. Arama motorlarında başarılı olmak tek başına yeterli değildir, çalışmaların sosyal medya çalışmaları ve Google Ads reklamları ile de desteklenmesi sonuca giden yolda en önemli araçlarımız olacaktır.

SEO Uzmanı Neler Yapar?

 • Sitenizi analiz eder, teknik sorunları bulur ve çözüme kavuşturur.
 • Site içi SEO ve gerekliyse site hızlandırma çalışması yapar.
 • Search Console uyarılarını dikkate alır, uyarı ve düzenleme gerektiren durumlar varsa bunlara öncelik verir.
 • Rakip analizi ve anahtar kelime araştırması yapar.
 • Sosyal medya ve reklam çalışmaları için site sahibine yol gösterir.
 • İçerik kalitesini analiz eder ve yeni içerikler için tavsiyede bulunur.
 • SEO danışmanları, site durumunu sürekli kontrol eder ve belirli periyotlarda raporlar sunar.
 • Son olarak da başarılı bir sonuca ulaşır!

Kurumsal SEO Uzmanı ile Çalışma Vakti Geldi!

Çalıştığınız firmanın ya da SEO uzmanının kurumsal olduğundan, resmi bir şekilde faaliyet gösterdiğinizden emin olmalısınız. Sektörde birçok Freelance SEO uzmanı bulunmaktadır. Bu kişiler arasında çok başarılı arkadaşlarımız bulunsa da sektörü suistimal eden kişiler yüzünden mağduriyetler oluşmaktadır.

Kurumsal bir SEO uzmanı ile çalışmanız, karşınızda her zaman bir muhatabın olmasını sağlar ve kişilere bağlı kalmazsınız. Ayrıca kurumsal firmalardan alacağınız faturalar sayesinde yapılan SEO çalışmalarını resmi hale getirir, mağduriyet yaşama ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Kurumsal bir SEO firması arıyorsanız, Bozkurt Web Ajans kesinlikle önceliğiniz olmalıdır. Bünyemizde barındırdığımız dijital pazarlama uzmanları sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılıyor, sitenizin başarı yolculuğunda en büyük destekçiniz oluyoruz.

SEO Uzmanlarına Sık Sorulan Sorular

SEO danışmanı websitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. SEO süreci her site ve her sektör için farklı olacağından SEO danışmanlarının da çeşitli yetenek ve uzmanlık alanları olmalıdır. Arama motoru optimizasyonu bir bütündür ve bunu en iyi yönetecek kişiler de dijital pazarlama uzmanlarıdır.

Kalıcı başarıyı hedefliyorsanız tercihiniz Bozkurt Web Ajans olmalıdır. Fakat illegal yollarla birkaç ay üst sıralarda yer almayı düşünüyorsanız ne yazık ki bizden hizmet alamazsınız.

Öncelikle sitenizi analiz ederek teknik sorunları saptıyor ve rapor halinde size sunuyoruz. Bu sorunları ister kendi yazılımcınız hallediyor, isterseniz gerekli çalışmaları biz yapıyoruz. Teknik sorunların halledilmesinden sonra Site içi SEO’yu kusursuz hale getiriyor ve rakip analizine başlıyoruz. Rakiplerinizi de tanıdığımıza göre artık bizi bir adım öne çıkaracak içerik ve ürün düzenlemelerine geçebiliriz. Tüm içeriklerinizin kusursuz hale gelmesi bu süreçte en büyük silahımız olacak. İçeriklerinizi kendiniz üretiyorsanız içerik plananız için yol göstereceğiz. İçerik uzmanına ihtiyacınız varsa, bu konuda da sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

SEO sürecinin bir bütün olduğundan bahsetmiştik. Bu bütünü oluşturan diğer önemli bir parça da site dışı SEO’dur. Dış kaynaklar sitemize kaliteli ziyaretçi çekmemize yardımcı olur. Özellikle sosyal medya aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Sektöre uygun backlink kaynakları tespit edilmeli ve özellikle rakiplerin backlink aldığı platformlardan backlink alınmalıdır.

Peki, herşeyi dediğiniz gibi yaptık, başarılı olacak mıyız diye sorduğunuzu görür gibiyim. Evet, kesinlikle başarılı olacağız ve tahmin bile edemeceyeğiniz performans artışına şahit olacaksınız.

Google’ın bizden beklediği iyileştirmeler %90 oranında kendi sitemizle alakalıdır. Google son yıllarda yaptığı algoritmalar ile site kalitesine ve içeriklere daha fazla önem veriyor. Site dışı SEO’nun manipüle edilmesi nedeniyle bu alana güveni de git gide azalıyor. Bu nedenle site içi SEO kusursuz bir hale gelmeden site dışı çalışmalara kesinlikle başlanılmamalıdır. Ön bilgimizi verdiğimize göre site içi SEO neymiş bir bakalım.

Site içi SEO: Sitenizdeki tüm sayfa ve yazıların arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir. On Page SEO’da denilen bu çalışmalarda yalnızca arama motoru uyumu değil, kullanıcı deneyimi de dikkate alınmalıdır. Kullanıcıların kolay ulaştığı hızlı açılan sayfalar, istediği içeriğe ulaşmasını sağlayan yönlendirmeler, dikkat çeken ve fayda sağlayan görseller site içi SEO’nun olmazsa olmazıdır.

Dijital pazarlama uzmanı çok daha genel bir terimdir. Dijital pazarlama uzmanları; SEO, internet reklamcılığı, sosyal medya reklamları ve ürün pazarlama gibi çok çeşitli konularda çalışmaktadır. Aslında arama motoru optimizasyonu başarı için tek başına yeterli olmadığından, sosyal medya ve Google Ads reklamları ile desteklenmelidir. Tüm bunları da SEO alanında hizmet veren bir Dijital Pazarlama Ajansına yaptırabilirsiniz.

SEM yani Search Engine Marketing arama motorlarından ücreti karşılığında reklam verilmesi işlemidir. Ülkemizde en çok kullanılan SEM aracı Google Ads yani Google reklamlarıdır.

Backlinkler, diğer sitelerin sitenizi referans göstermesi, sitenize bağlantı vermesi anlamına gelmektedir. Bu gelen bağlantılar sitenizin kaliteli içerik sunduğunu, diğer siteler tarafından değerli görüldüğünü bildirir. Google’da diğer siteler değer veriyorsa bende değer vermeliyim şeklinde düşünerek sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar. Fakat bu durumu suistimal ederek manipüle işlemleri yaparsanız yani illegal SEO yöntemlerine başvurursanız, üst sıralardan ebediyen uzak kalabilirsiniz.

Backlink sayesinde üst sıralara çıkmak kolay olduğu gibi son sayfalara gitmek de çok kolaydır. Bu nedenle doğru backlink stratejisi izlenmeli, profesyonel SEO uzmanlarından yardım alınmalıdır.

Wordpress dünyanın en büyük CMS sistemidir. Ülkemizde sitelerin hemen hemen yarısı WordPress alt yapısıyla yayınlanmaktadır.

Sitelerin büyük bölümünde WordPress kullanılması da SEO konusunda bu sistemi öncelikli hale gelmiştir. WordPress SEO bu sistemin daha iyi bilinmesi ve gerekli iyileştirmelerin soruz gerçekleştirilmesi ile ilgilidir. Bir WordPress SEO uzmanı WordPress altyapısında kullanılan en iyi temaları, gerekli eklentileri bilmek zorundadır. Bir temanın SEO uyumlu ya da mobil dostu olup olmadığı çok önemlidir. Bunlara dikkat edilmemesi halinde içeriklerinizin kalitesi geri plana düşebilmektedir.

Ayrıca WordPress tema kodlamalarının genel ihtiyaçlara yönelik yapıldığı ve bazı gereksiz kodların siteyi yavaşlatabileceği unutulmamalıdır. WordPress SEO uzmanı gerekli incemeleri yapar, gereksiz gördüğü kodları çıkarır ve sitenin daha hızlı açılmasını sağlar.

SEO için rakip analizini 6 başlık altında toplayabiliriz.

 1. Rakiplerinizin sitesini analiz edin. Meta açıklamalarını, anahtar kelime yoğunluğunu, başlık ve URL kullanım biçimlerini inceleyin.
 2. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri bulun ve bunları kullanmaktan çekinmeyin.
 3. Rakibinizin web sitesini incelerken tasarımına göz atmayı unutmayın. Kullanıcıları çekmeyi başaran bir siteyse tasarımı da kaliteli demektir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir web tasarım seo danışmanı ile iletişime geçerek yardım talep edebilirsiniz.
 4. Rakiplerinizin içeriklerini analiz edin. İçerikleri asla kopyalamayın ama yazacağınız yazılarda ilham kaynağı edinin.
 5. Rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını inceleyin. Belki de iyi konumda olmalarını sosyal medyaya borçludurlar.
 6. Rakiplerinizin backlinlerini analiz edin ve onların backlink aldığı platformlardan backlink almaya çalışın.

Bu başlıkları daha fazla çeşitlendirebilecek olsak da daha geniş bir yazı da bu konuya değinmeyi tercih ediyorum. Bu konuya blogumuzda değineceğiz.

 • Ahrefs
 • Majestic
 • Open Link Profiler
 • Open Site Explorer
 • Web Me Up
 • Link Research Tools (LRT)
 • Backlink Watch

Tüm bu araçların ayrıntılı incelemesini blogumuzda bulabileceksiniz.

 • SEOceros
 • Woorank
 • SEO SiteCheckUp
 • SEOptimer
 • Varvy

Tamamı ücretsiz olan bu araçlar ile site içi SEO analizi yapabilirsiniz.

Profesyonel SEO Uzmanı mı Arıyorsunuz? Bizimle İletişime Geçin!