Logo Tasarım | Dikkat Edilmesi Gereken 10 Püf Nokta

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
15Şub, 2020

Ücretsiz logo yapan site ve uygulamaların ortaya çıkmasıyla logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler geri plana atıldı. Her ne kadar ücretsiz sloganıyla sizlere basit logolar sunulsa da son adımda ücret istenilmesiyle en basit logonun bile bir bedeli olduğu ortaya çıkıyor.

İster ücretli ister ücretsiz olsun firmanızı, markanızı ya da sizi yansıtacak bir logoda dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Bu yazımızda logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken 10 püf noktadan bahsedeceğiz. Logonuzu kendiniz tasarlamak istiyorsanız ya da logo tasarım kariyerine başlangıç yaptıysanız bu yazımızı kaçırmamalısınız.

Logo ve Amblem Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Logo markanızın yüzüdür. Bu marka bir firma da olabilir bir internet sitesi de. Hatta markanız kendiniz dahi olabilirsiniz. PR çalışmalarının en önemli adımı akılda kalıcılığı arttırmaktır ama dikkat edilmeyen en önemli nokta akılda kalıcı bir logonun oluşturulmasıdır. Öyle bir logo tasarlayın ki 7 yaşındaki çocuk da 70 yaşındaki yaşlı amca da hatırlasın.

Evet fark ettiğiniz gibi logonun en önemli amacı markayı zihinlere sembolik olarak kazımaktır. Birçok marka logolarında değişikliğe giderek daha akılda kalıcı tasarımlara yönelmiştir. Büyük şirketler yeni logolarının tanıtımı için büyük bütçeler ayırabilir ve zihinlere istediği gibi kazıyabilir. Sizin böyle bir bütçeniz yoksa en baştan hata yapmamalı ve en iyi logo tasarımı için dikkat edilmesi gereken özelliklere riayet etmelisiniz.

Logo Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın akılda kalıcılık olduğunu öğrendiğimize göre bunu sağlamak için neler yapmamız gerektiğini incelemeye başlayalım. İşte logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken 10 Püf Nokta:

Logonuz Sade Olsun

İsterseniz önce tüm büyük şirketlerin logolarını inceleyin. Hepsindeki en önemli ortak nokta logoların sade olmasıdır. Bu nedenle logoda olması gereken özellikler denildiğinde, aklımıza öncelikle logoda sadelik gelmelidir.

Büyük Şirketlerin Sade Logoları
Büyük Şirketlerin Sade Logoları

Akılda kalıcı bir sadelik ile logonuzun uzun yıllar kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle sadeliğe önem vermeli ve karmaşıklıktan kaçınmalısınız. Ayrıca sade bir logo ile vermek istediğiniz mesajı ortaya çıkarabilirsiniz. Örnek verecek olursak Google logosunun renkli bir sadelik içerdiğini görebiliriz. Fakat bu sadeliğin içinde Google’ın verdiği çok önemli bir mesaj var. Logoda “l” harfi dışındaki tüm harflere ana renkler verilirken “l” harfine ara renk olan yeşil verilmiştir. Buradaki önemli mesaj ise “Google diğerlerinden farklıdır, kuralları takip etmez.” Aslında sadelikte bile bir marjinallik, bir başkaldırı bulabiliriz.

Logo Tasarım Trendlerinden Uzak Durun

Logo tasarlarken dikkat edilmesi gereken 2. püf nokta trendlerden ya da bir diğer adıyla modadan uzak durmaktır. Tasarladığınız logonun uzun yıllar kullanılacağını unutmamalı ve geçici logo tasarım trendlerine kapılmamalısınız. Logonuz sizi temsil eden en önemli semboldür. Logoda olması gerekenler geçici trendlere göre belirlenmemeli, daha kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır. Son günlerde çok popüler olan ve insanlarda heyecan uyandıran bir simge birkaç yıl sonra aynı etkiyi gösteremeyebilir, hatta olumsuz durumları dahi çağrıştırabilir.

Peki, güncel trendleri hiç mi takip etmeyelim ya da modaya uygun tasarımlar yapmayalım mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Hayır, güncel trendleri de takip edeceksiniz modaya uygun tasarımlar da yapacaksınız. Hatta logonuzda yeni trendlerden esintiler de barındırabilirsiniz. Burada anlatmak istediğimiz en önemli husus, logonuzun tamamen geçici bir tredin ürünü olmaması gerektiğidir. Önemini yitiren trendle birlikte logonuzun önemi de azalmamalı, logonuz her geçen gün markanızla özdeşleşmelidir.

Logo Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Logo ölçüleri eskiden oldukça önemli bir faktördü. Logo tasarımında verilen ölçülere tam tamına riayet edilmesi gerekiyor ve yapılan hataların düzeltilmesi çok zor oluyordu. Fakat artık logolar vektörel olarak tasarlanmaktadır. Bu sayede logo boyutu sorunu büyük ölçüde aşılmıştır. Yine de logonun kullanım yerine göre boyutlarının belirlenmesi önemlidir. Basımda kullanılacak logoların yüksek çözünürlükte olması da görsellik açısından faydalıdır.

Logonuz Özgün Olmalıdır

Logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler arasında özgünlük de çok önemli bir faktördür. Logo tasarımlarını araştırabilir, diğer logolardan esinlenebilirsiniz. Fakat tasarladığınız logo yalnızca sizi yansıtmalı ve eşsiz olmalıdır. Markanızı yansıtan benzersiz bir logo rakiplerinizin bir adım önünde olmanızı sağlar. Logonuzla farklılaşabilir, akılda kalıcı bir marka haline gelebilirsiniz.

Özgün Olmayan Logolar
Özgün Olmayan Logolar

Yukarıdaki 3 logoya bakın ve hangisini hatırlayacağınızı seçin. 3 logo var ve hangisini görürseniz görün yalnızca Starbucks’ı hatırlarsınız. Ticari fayda sağlamak amacıyla hazırlanan diğer 2 logo, özgün bir tasarıma sahip olmamakla birlikte, kendi markalarına değil, özgün olan markaya fayda sağlarlar. Hangi logoyu görürseniz görün, aklınıza sadece Starbucks gelir.

Logonuzda Doğru Renkleri Kullanın

Başarılı logo tasarımları genellikle bir ya da iki renkten oluşmaktadır. Renk sayısı maksimum 3’e çıkarılabilir. Logonuzda daha fazla renk kullanmak akılda kalıcılığı olumsuz etkileyerek, karmaşık bir logoya sahip olmanıza neden olur. Elbette bunun istisnaları vardır fakat genel kaideler çoğu zaman başarıyı da beraberinde getirir.

Çok karmaşık, parlak renklerden kaçınabilirsiniz. Ayrıca logo renginiz markanızı, sektörünüzü yansıtmalı ve dikkat çekici olmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse kırmızı iştah açıcı bir renktir ve yiyecek-içecek sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Kırmızı Renk Logolar
Kırmızı Renk Logolar

Logonuz Sektörünüzü Yansıtsın

Logonuz markanızı, firmanızı ya da bizzat sizi yansıtmalıdır. Sizi hiç bilmeyen biri bile logonuzu gördüğünde sektörünüzü, hangi alanda hizmet verdiğinizi anlamalıdır. Elbette yüksek bütçeler harcanarak, sektörünüz hakkında bilgi vermeyen logolar da markanızı yansıtabilir. Apple’ın elması ya da Google’ın renkli “Google” yazısı bizlere sektör hakkında bilgi vermez. Fakat bu markalar bulundukları sektörün lideri konumundalar ve çok büyük bütçelere sahipler. Bizim amacımız en az maliyetle, en fazla faydayı sağlamak olduğuna göre sektörümüzü yansıtan logolar tercih etmeliyiz. Bu nedenle logo yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de sektöre uygunluktur.

Logonuzda Kullanacağınız Yazı Tiplerini Özenle Seçin

Logoda olması gereken en önemli hususun akılda kalıcılık olduğundan sürekli bahsediyoruz. Bu nedenle logoda kullacağınız yazı tipleri kolay okunabilir olmalıdır. Yaşlı bir amcamız logonuzu gördüğünde gözlük takmak zorunda kalmasın lütfen. Logo tasarımında farklılık arayanların estetik ama kolay okunamayan fontlara kaydığını görüyoruz. Evet, bu fontlar göze güzel görünüyor ama ilk bakışta okunamıyor ne yazık ki. Siz siz olun kolay okunabilir yazı stilleri tercih edin.

Logolarda Yazı Stilleri
Logolarda Yazı Stilleri

Gördüğünüz gibi birçok büyük firma en çok bilinen ve kolay okunabilen yazı stillerini kullanarak, akılda kalıcılığa önem vermektedir.

Logonuz Çok Yönlü Kullanılabilir Olsun

Logo tasarlamak çok yönlü bir deneyimdir. Özellikle maliyet konusunda da titiz davranacaksanız, birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Logonuz web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza, kartvizit ve diğer baskılara uygun olmalıdır. Her alana farklı bir logo kullanmak hem markalaşmanızı engeller hem de maliyeti arttırır. Ayrıca logonuzda kullanacağınız renklerin sayısını azaltmak, baskı maliyetlerinizin de azalmasını sağlar. Bu yüzden logoda sadelik aynı zamanda bütçe dostudur 🙂

Logonuzda Şekiller Kullanmaktan Çekinmeyin

Logo tasarımı yaparken geometrik şekillerden yararlanabilirsiniz. Yatay çizgiler güveni simgelerken, düz çizgiler güç göstergesidir. Kare ciddiyet göstergesidir. Yuvarlak şekiller ise mükemmelliği ve devamlılığı simgeler.

Hedef Kitlesi Belirleyin

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken özelliklerde 10. püf noktasına geldik. Son olarak markanızın hitap edeceği hedef kitleyi belirleyin ve iyi analiz edin. Örneğin kadınlara yönelik hizmet veren bir markanız varsa çok keskin ve erkeksi tasarımlar yararlı olmayabilir. Renk ve yazı stili seçiminde de hedef kitlenizin yaş ve cinsiyet faktörlerini dikkate alabilirsiniz.

Logo Tasarım Hizmeti Satın Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Logo tasarımı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini 10 başlık altında anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorumlamayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir