Instagram Reklam Verme Fiyatları
25Şub, 2020

Instagram, etkileşimi en yüksek sosyal medya platformlarından biridir. Birçok firma ve marka Instagram kullanarak reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaktadır. Bu reklam ve tanıtımlar bütçe gerektirdiğinden, Instagram reklam ücretleri de önem arz etmektedir. Instagram’da doğru bütçe ve hedefleme ile oluşturulacak reklamlar sayesinde yüksek dönüşüm oranları yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda öncelikle Instagram reklam verme adımlarından, ardından da Instagram sponsorlu reklam verme fiyatlarından bahsedeceğiz.

Instagram Reklam Verme ve Instagram Reklam Ücretleri

Instagram reklam verme işlemleri Facebook Business üzerinden yapılmaktadır. Bildiğiniz üzere Instagram 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Bu nedenle reklam verme işlemleri de Facebook alt yapısı üzerinden yapılmaktadır. Haliyle Instagram sponsorlu reklam verme fiyatları da Facebook Business Manager üzerinden belirlenmektedir. Facebook Business üzerinden hem Instagram hemde Facebook’a aynı anda reklam verebilirsiniz. Ayrıca yalnızca Instagram’a reklam vererek yalnızca Instagram kullanıcılarını da hedefleyebilirsiniz.

Instagram’da kullanıcıların %80’i en az bir işletmeyi takip etmektedir ve Instagram üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar her geçen gün artmaktadır. Yapılan karşılaştırmalarda Instagram’ın Facebook’a göre 10 kat daha fazla etkileşim aldığı belirlenmiştir. Bu nedenle firmaların bu platformu değerlendirmesi bir çok yönden faydalı bir pazarlama stratejisi olacaktır. Instagram sponsorlu reklam verme adımlarına hızlıca göz atalım ve asıl konumuz olan Instagram tanıtım ve reklam maliyetlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Instagram Reklam Ücretleri
Instagram Reklam Ücretleri

Instagram Reklam Verme Adımları

Instagram reklamlarını telefonunuzdan da hızlı bir şekilde yayınlayabilirsiniz fakat ayrıntılı reklamlar oluşturmak için Facebook Business hesabı kullanmanız gerekmektedir.

Instagram sponsorlu reklam vermek için;

  1. Facebook Business (Business Manager) hesabı açın.

  2. Facebook hesabınızda Instagram ile entegre edeceğiniz bir sayfa açın ve sayfayı Instagram hesabınıza bağlayın.

  3. Facebook Business Manager’da reklam hesabı açın.

  4. Reklam ayarlarınızı yapın.

  5. Reklamınızı onaya gönderin ve arkanıza yaslanın 🙂

Remarketing ya da dinamik reklamlar oluşturmak istiyorsanız, bu işlemlerden önce yapmanız gerekenler de bulunuyor. Remarketing yani yeniden pazarlama reklamları için sitenize Facebook Piksel kodu yerleştirmelisiniz. Dinamik ürün reklamları için ise katolog oluşturulmalı ve piksel kodlarla Facebook entegrasyonu sağlanmalıdır.

Instagram ve Facebook reklam ağları hakkında ayrıntılı bir rehber hazırlayacağımız için daha fazla ayrıntıya girmiyoruz. Şimdi gelelim asıl meselemiz olan Instagram reklam verme ücretlerine. Instagram sponsorlu reklam fiyatları nasıl belirleniyor, Instagram reklam ücretleri düşürülebilir mi? Tüm bu sorulara da yanıt vereceğiz.

Instagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri

Öncelikle Instagram reklam ücreti 3 liradır 5 liradır diye bir kesinlik belirtmemizin imkanı yok. Burada amacımız ortalamalardan bahsetmek ve Instagram reklam fiyatlarını nasıl optimize edebileceğiniz hakkında bilgi vermektir. Instagram reklam verme ücretlerini etkileyen faktörler vardır ve iyi bir optimizasyon ile en uygun fiyata en iyi dönüşüm alınabilir.

Birçok reklam ağında olduğu gibi Instagram reklamlarında da açık arttırma modeli uygulanmaktadır. Yalnız bu açık arttırma modelinde yalnızca ödenilen ücrete bakılmaz. Google Ads tarafından uygulanan kalite puanının bir benzeri Instagram (Facebook Business Manager) tarafından uygulanmaktadır. Reklamların alakası, kaliteli reklam oluşturulması, görsel kalitesi ve landing page bu kalite şartlarının en önemli unsurlarıdır.

Instagram Reklam Ücretlerini Düşürmek Mümkün mü?

Instagram reklam bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmek ve aynı bütçeyi harcayarak daha fazla kişiye ulaşmak için reklamlarınızı optimize etmelisiniz. Instagram reklam optimizasyonu için farklı reklam türlerini kullanmak ve hangilerinin daha etkili olduğunu görmek gerekir. Farklı reklam metinleri, farklı eyleme geçirme sloganları, farklı görseller ve farklı reklam türleri denenmeli, bütçe en verimli reklama aktarılmalıdır. Reklam türü olarak tek görseli döngü ve katolog türleri ayrı ayrı girilerek kendi içlerinde de farklı hedef kitleler belirlenerek en iyi performans için denemeler yapılmalıdır.

Instagram sponsorlu reklam verme ücretini düşürmek için en önemli faktörlerden biri de doğru hedef kitlenin belirlenmesidir. Facebook Business Manager topladığı veriler sayesinde birçok farklı kitleyi hedefleyebilmenize olanak sağlıyor. Burada en önemli nokta ise sizin tercihlerinize kalıyor. Örneğin bebek bezi sattığınızı düşünelim. Hedef kitle olarak evli, çocuklu ve yeni çocuk sahibi olmuş kitleyi seçerseniz, dönüşüm oranınız çok iyi olacaktır. Bunların haricinde bekar, evli ama çocuğu olmayan ya da evli ama çocuğu büyümüş kişilere reklam göstermek size hiçbir şey kazandırmaz. Ayrıca nokta atışı reklam gösterimi için yeniden pazarlama ayarlamalarını da yapmalısınız.

Tüm bu doğru seçimler birleştirildiğinde aynı bütçeyi harcayarak çok daha fazla kişiye ulaşabilir ve daha fazla ürün ya da hizmet satabilirsiniz. Sonuç olarak Instagram reklam ücreti de düşmüş olur 🙂

Instagram Reklam Verme Ücretleri
Instagram Reklam Verme Ücretleri

Instagram’da Verim Alabileceğiniz Teklif Türleri

Instagram reklamlarında en iyi verimi alacağınız iki teklif türü bulunmaktadır. Bu teklif türlerini kullanarak Instagram reklam ücretini minimize edebilirsiniz.

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet)

Reklamlarınızın 1000 kişiye gösterilmesi için ödeyeceğiniz ücrettir. Ortalama 4 ₺ ile 8 ₺ arasında bir ücret ödenmektedir. Reklam gösterdiğiniz sektöre, hedef kitlenize ve coğrafi değişkenlere göre ödeyeceğiniz ücret değişmektedir.

TBM (Tıklama Başına Maliyet)

Instagram reklamınıza yapılan her tıklama için ödeyeceğiniz ücrettir. 0.15 ₺ ile 1.25 ₺ arasında değişmektedir. BGBM’de olduğu gibi çeşitleri faktörlere göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Yukarıda belirtilen Instagram sponsorlu reklam verme fiyatları 2020 yılı ve Türkiye baz alınarak hesaplanmıştır. Farklı ülkeleri hedeflemeniz halinde bu ücretler düşebileceği gibi yükselebilir de.

Instagram Reklam Ücretleri ve KDV

Facebook ve Instagram’da yayınlayacağınız reklamlar için KDV ödemeniz gerekmektedir. Facebook Business Manager hesabınıza vergi numaranızı tanımlayarak, vergiyi kendiniz beyan edeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu sayede %18’lik vergi Facebook tarafından faturalandırılmaz, daha sonra kendiniz beyan ederek ödeyebilirsiniz.

Ülkemizde reklam ücretleri üzerinden %18 KDV alınmaktadır.

Instagram Reklam Verme Ücretleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hedeflenen Yaş Grupları Reklam Ücretlerini Etkiler mi?

Evet, hedeflediğiniz yaş grupları Instagram reklam maliyetlerini etkilemektedir. 18-24, 25-34 ve 35-44 yaş grupları diğer yaş gruplarına göre daha maliyetlidir.

Instagram Belirlenen Reklam Bütçesinin Üzerinde Harcama Yapar mı?

Reklamlarınızı toplam bütçe belirleyerek açmadıysanız, Facebook bütçenizden %25 daha fazla harcama yapabilir. Bütçenizin aşılmasını istemiyorsanız, toplam reklam bütçesi belirlemelisiniz.

Instagram Reklamlarımı Hangi Saatler Arasında Gösterir?

Reklamlarınız 24 saate yayılarak gösterilmektedir. Fakat reklam ayarlarından “kampanya yayınlama ayarını” hızlandırılmış olarak seçerseniz, reklamlarınız hemen gösterilerek, reklam bütçeniz bitirilir.

Instagram’a Reklam Vermek İçin En Az Ne Kadarlık Bir Bütçe Gerekiyor?

Facebook ve Instagram’da reklam vermek için günlük minimum bütçe 2020 yılı itibariyle 5.90 ₺ (KDV Dahil) olarak belirlenmiştir. Bu nedenle 1 aylık bir reklam için en az 177 liralık bütçe belirleyebiliyorsunuz.

Facebook Business Manager Üzerinden Influencer Reklamları Verilebilir mi?

Hayır, Influencer reklamları vermek için bizzat Influencer ile görüşmeniz ya da aracı firmalardan hizmet almanız gerekmektedir.

Dijital pazarlama ve internet reklamcılığı alanlarına ilgi duyuyorsanız Dijital Pazarlama Stratejileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Hizmetine İhtiyacınız Varsa Doğru Yerdesiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir