E-ticaret sektörü her geçen gün büyümekte ve birçok firmanın ilgisini çekmeye devam etmektedir. Günümüzde tüketicilerin %60’ı herhangi birşey satın almadan önce internetten araştırma yapmakta, %45’i de internet üzerinden satın almaktadır. Bu neden e-ticaret seo her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır.

E-Ticaret SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

E-ticaret siteleri için en uygun bütçeli satış modeli arama motoru optimizasyonu, diğer bir adıyla e-ticaret SEO’dur. Hedeflediğiniz kelimede ilk sıraya yerleştiğinizde binlerce liralık reklam bütçesinden tasarruf edebilirsiniz. E Ticaret SEO için ilk sayfa hedefi oldukça önemlidir. Kullanıcıların %90’ı ikinci sayfaya geçmemekte, araştırma ve alımlarında ilk sayfayı referans almaktadır. İlk sayfada da sıralamanız yükseldikçe dönüşüm oranınız artar. Pastadan en büyük payı ilk 3 sıra almakta, sıralama düştükçe bu pay azalmaktadır.

E-Ticaret SEO çalışması dijital pazarlamanın en önemli adımıdır!

E-ticaret siteniz için bir SEO strateji belirlemeli ve hemen işe başlamalısınız. Sektördeki rekabet her geçen gün artıyor, ne kadar erken yerinizi alırsanız o kadar iyi olacaktır. E-ticaret için SEO yapacak vaktiniz yoksa Bozkurt Web Ajans ile iletişime geçebilir, uygun fiyatlı çalışmalarımızdan faydalanabilirsiniz.

E-Ticaret SEO

Arama Motoru Uyumlu E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Google uyumlu e ticaret sitesi oluşturmak için en önemli adım site içi optimizasyondur. Bu nedenle bir e-ticaret paketi ya da alt yapısı satın alacaksanız, SEO uumlu kodlandığından ve düzenlemelerin kolay yapılabildiğinden emin olmalısınız.

Ürün sayfalarınız için H1 başlık şablonları ve meta açıklamaları çok dikkatli seçmelisiniz. Satın almaya teşvik eden ve ürünü tam açıklayan başlık ve açıklamalar yararınıza olacaktır.

E-ticaret sitelerinin en büyük sorunu kopya içeriktir. Tedarikçiden alınan XML dosyası ile yüklenen ürünlerde başlık, açıklama ve ürün görseli aynı gelmektedir. Ürün sayfalarınızı özgünleştirmediğiniz sürece SEO başarısı elde edemezsiniz. Ayrıca benzer ürünler ve index almasını istemediğiniz boş ürün sayfaları için canonical ve noindex etiketlerini de doğru bir şekilde kullanmalısınız.

Seo uyumlu e ticaret sitesi kesinlikle mobil uyumlu olmalıdır. Mobil uyumlu olmayan sitelerin günümüzde hiçbir şansı kalmamakta, kullanıcıların yaklaşık %80’ini kaçırmaktadır.

E-ticaret SEO çalışması için diğer bir önemli faktör de site hızıdır. Site hızı test araçlarından gerekli kontrolleri yapıp sitenizi hızlandırmalısınız. Bozkurt Web Ajans olarak E-ticaret SEO hizmetimizin yanında site hızlandırmayı da ücretsiz olarak sunuyoruz. Başarılı bir e-ticaret sitesi 5 sn içinde açılmalıdır.

SEO uyumlu bir e ticaret sitesi için güvenlik de oldukça önemlidir. Site içi güvenliği gerekli eklenti ve yazılımlar ile koruyabilirsiniz Fakat müşterilerinizin bilgilerini korumak için kesinlikle SSL kullanmalısınız. SSL sitenizin güvenilir olduğunu müşterilerinize bildiren en önemli etmendir.

Bozkurt Web Ajans E-Ticaret SEO Çalışması

Performans Garantisi

E-Ticaret SEO Çalışması sonunda dönüşüm oranınız kesinlikle artacak! Garantili hizmet veriyoruz.

Rakip Analizi

Rakiplerinizi analiz eder, önlerine geçmeniz için strateji planı belirleriz.

Raporlama

E-ticaret sitenizin gelişimini haftalık ve aylık raporlar ile sunarız.

E Ticaret SEO Sık Sorulan Sorular

E-ticaret için seo çalışması yapıyorsanız, rakip analizini pas geçmemelisiniz. Rakipleriniz neler yapıyor hangi konularda sizden önde hangi konularda siz daha iyisiniz bunları ayrıntılı olarak incelemelisiniz.

Rakip analizi yaparken kullanabileceğiniz araçlar:

Rakiplerinizin linklerini bulmak için de aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

Site içi hataları bulmak için kullanabileceğiniz en önemli araç Screaming Frog‘dur. Bu araç sayesinde sitenizdeki birçok hatayı görebilir ve düzeltme şansı yakalayabilirsiniz.

Ücretsiz bir site içi SEO aracı arıyorsanız aşağıdaki araçlardan birini kullanabilirsiniz.

  • Woorank
  • Varvy
  • SEOptimer
  • SEOceros
  • SEO SiteCheckUP

E-ticaret sektöründe reklam vermeden yani belirli bütçeye sahip olmadan başarılı olmanız imkansızdır. E-ticaret siteleri için en uygun dijital pazarlama yöntemi arama motoru optimizasyonudur. Örnek verecek olursak e-ticaret sitenize günlük 1000 ziyaretçi çekmek için aylık yaklaşık 15 bin lira gibi bir reklam bütçesi harcamak zorunda kalırsınız. Bu reklam bütçesini birkaç aylık arama motoru optimizasyonu için harcadığınızda ise kalıcı olarak istediğiniz hite ulaşabilirsiniz. Tabi bunun için profesyonel bir e-ticaret SEO ajansı ile çalışmalısınız.

Yapılandırılmış veri kullanarak ürün detaylarını ve kullanıcı yorumlarını ön plana çıkarabilirsiniz. Yapılandırılmış veriler doğru kullanıldığında tıklama oranınızı arttırır. Gelen ziyaretçi sayısının artması da kazancınızı doğrudan etkileyecektir.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı için Bizimle iletişime Geçin!