Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama Stratejileri
20Şub, 2020

Dijital pazarlama stratejileri marka haline gelmek için yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Elbette dijital pazarlama stratejisi oluşturarak ulaşılmak istenilen tek hedef marka haline gelmek değildir. Marka olmanın yanında satışları ve kârlılık oranını arttırmak da oldukça önemlidir. Bu yazımızda dijital pazarlama stratejilerinin nasıl oluşturulacağından ve firmaların nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Dijital pazarlama önerileri ile dolu olan, rehber niteliğindeki bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Firmaların dijital ortamdaki pazarlama yöntemine dijital pazarlama adı verilmektedir. Dijital pazarlamada genel olarak sosyal medya platformları, arama motorları ve website reklam ağları kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi bir firmanın nasıl marka haline getirileceğini ya da bir ürünün nasıl daha fazla satılabileceğini planlayan çalışmalar bütünüdür.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama stratejisi oluşturma aşamasında dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve hedef kitle analizi yapmalısınız. Alışveriş alışkanlıklarını bildiğiniz kitleye özel bir dijital pazarlama planı oluşturabilirsiniz. Stratejinizin çok yönlü olmasına özen göstermelisiniz. Yalnızca sosyal medya ya da arama motoru odaklı çalışmalar hedefinize ulaşmanızda zorlanmanıza, hatta başarısız olmanıza neden olabilir.

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi için hedef kitlenizin sanal ortamdaki davranış biçimini incelemelisiniz. Potansiyel müşterilerinizin davranışlarını tahmin edebelirseniz, onlara özel reklamlar göstererek ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz. Veri toplamak dijital pazarlamanın bel kemiği durumundadır. Elde ettiğiniz verilere göre bir reklam ve pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. En basit örnekle, yeniden pazarlama yapabilmeniz için sitenizi ziyaret eden, ürünlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilere tekrar ulaşmanız gerekir. Bunun için de veriye ihtiyacınız vardır. Doğru bir dijital pazarlama stratejisi hazırlamak için elde ettiğiniz verileri iyi analiz etmelisiniz. Analiz ve sınıflandırmalar sonucunda her bir kişiye özel reklamlar sunabilir ve yüksek dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yöntemleri
Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken birçok farklı yöntemden faydalanacağız. Kullanacağımız bazı dijital pazarlama araçları gerçekçi finansal bütçelere dayanmalıdır. Dijital pazarlama için yeterli bütçeniz yoksa başarılı olma ihtimaliz de azalmaktadır. Biz yine de hem finans kaynağı gerektiren hem de organik olarak planlayabileceğiniz dijital pazarlama tekniklerinden bahsedeceğiz.

Google Ads Reklamları

Dijital marketing denildiğinde aklımıza öncelikle reklamlar gelmelidir. Bu reklamların başında da arama motoru reklamları bulunmaktadır. Ülkemizde %95 oranında kullanıma sahip olan Google, arama motoru reklamlarını hiçbir rakibine kaptırmamaktadır. Google aramalarına cevap veren arama ağı reklamları dönüşüm oranı en yüksek reklam çeşitlerindendir. Kullanıcılar direk satın alma amacıyla arama yaptığında, orada sizin reklamınız varsa ürünü satan firma da siz olursunuz.

Google Ads reklamları sayesinde yalnızca arama motoruna değil birçok mecraya reklam yapabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı sayesinde ister lokal ister global düzeyde binlerce sitede reklamınızı gösterebilirsiniz. Bunların haricinde video ve uygulama reklamları sayesinde farklı mecralarda tanıtımınızı yapabilirsiniz. Google Ads reklamları vermek ve ayrıntılı bilgi almak için https://ads.google.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamları

Sosyal medya internet kullanımının büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Sosyal medya hesabına sahip olmayan internet kullanıcısı yok denecek kadar az durumdadır. Bu nedenle sosyal medya çok etkin bir şekilde kullanılmalı ve yapılacak reklamlar sayesinde markalaşma yolunda adımlar atılmalıdır.

Facebook ve Instagram reklamı vermek için Facebook Business hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız reklamlarda hedef kitlenizi çok iyi belirlemeli, ürününüz hitap ettiği kişileri iyi analiz etmelisiniz. Reklam kampanyası hazırlarken Facebook Business birçok hedefleme seçeneği sunarak işinizi kolaylaştırmaktadır. Örneğin, hedef kitlenizin cinsiyetini, yaşını, ilgi alanlarını, alışveriş alışkanlıklarını ve daha birçok özelliği hedefleyebilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarında Facebook ve Instagram başı çekiyor olsa da Twitter ve Linkedin reklamlarına kısaca değinmekte de fayda var. Twitter ve Linkedin’de vereceğiniz reklamlar diğer reklam ağlarına göre oldukça maliyetlidir. Ancak izlenecek özel bir strateji ile çok daha iyi verim alabilirsiniz. Örneğin Linkedin reklam ağı sayesinde direk firma yöneticilerini hedefleyerek, çok sağlam iş anlaşmalarına imza atabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Daha önce baktığınız ya da alışveriş sepetinize eklediğiniz bir ürünü, hatta almayı düşündüğünüz bir ürünün reklamını bir anda karşınızda gördüğünüz olmuştur mutlaka. İşte burada remarketing yani yeniden pazarlama reklamları devreye giriyor.

Yeniden pazarlama reklamları sayesinde kullanıcılara almak istedikleri ürünleri hatırlatır ve satın alım sürecini hızlandırırsınız. Sitenize ekleyeceğiniz kodlar sayesinde kullanıcının hangi sayfalarınızı gezdiğini, hangi ürünlere baktığını, hangi ürünleri sepete eklediğini görebilir ve bu ürünlerin reklamlarını tekrar tekrar kullanıcılara göstererek satın almaya teşvik edebilirsiniz. Hatta izleyeceğiniz dijital pazarlama stratejisi sayesinde kullanıcının bakmadığı ama satın alabileceği ürünleri de göstererek daha fazla satış yapabilirsiniz. Örneğin, kedi maması alan ya da kedi maması ürünlerine bakan bir kullanıcı kedi kumu da alabilir. Bu şekilde ürünleri gruplandırarak doğru bir online pazarlama stratejisi izleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama yöntemleri arasında en büyük dönüşüm oranına sahip yöntem yeniden pazarlamadır. Doğru kullanıldığında başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Yeniden pazarlama stratejilerini Google Ads ve Facebook Business sayesinde oluşturabilirsiniz. Sitenize ekleyeceğiniz piksel kodları sayesinde tüm süreci otonom bir hale getirebilirsiniz.

Affiliate Programları Oluşturun

Affiliate programları oluşturarak işbirliği anlaşmaları yapabilirsiniz. Satış başına yapacağınız anlaşmalar sayesinde hem siz kazanır hem de affiliaterların kazanmasını sağlarsınız. Affiliate programı oluşturabilecek kadar büyük bir firmaya sahip değilseniz de üzülmenize gerek yok. Birebir anlaşmalar yaparak, ürün reklamlarınızı yaptırabilirsiniz.

Bu tarz reklamlar için en uygun platformlar Instagram ve Youtube olarak görülmektedir. Güvenilir bir reklam sayesinde beklenmedik satış reklamlarına ulaşmanız oldukça muhtemeldir. Ayrıca affiliate reklamlarında en önemli husus reklam yapıldığının belli olmamasıdır. Yani bir sosyal medya fenomeniyle anlaşın ama ayarladığınız kurgu sayesinde ürününüzün reklamının yapıldığı belli olmasın. Doğal olan her zaman daha inandırıcıdır ve satışa dönüşmesi de daha kolaydır. Fakat burada insanları kandırın demiyoruz. İyi ve dürüst bir dijital pazarlama stratejisi kullanın.

Dijital Pazarlama Stratejileri Sosyal Medya
Dijital Pazarlama Stratejileri Sosyal Medya

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Şimdiye kadar hep finansal desteğe ihtiyaç duyan dijital pazarlama tekniklerinden bahsettik. Etkili sosyal medya kullanımı sayesinde bir bütçeye gerek olmadan ya da diğerlerine göre daha az bir büteye sahip olarak doğal reklamınızı yapabilirsiniz.

Öncelikle hedef kitlenize uygun sosyal medya platformlarını belirlemelisiniz. Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, Linkedin ve Pinterest günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarıdır. Hedef kitlenize ve ürünlerinize en uygun platformlara ağırlık verebilirsiniz. Örneğin bir ayakkabı satıcısıysanız sizin için en önemli yerler Instagram ve Pinterest olmalıdır. Diğer sosyal medya platformlarını da kullanın ama ağırlığınızı Instagram ve Pinterest’a verin. Bu platformlar görselliğin ön planda olduğu ve ürün arayışında olanların sıkça kullandığı yerlerdir.

Sosyal medya hesaplarınızın profesyonel bir şekilde yönetilmesini de sağlamalısınız. Kurumsal bir imaja sahip hesaplar daha güvenilirdir. Düzenli paylaşım yapılması, yorum ve özel mesajlara cevap verilmesi de bir başka önemli husustur. Profesyonel sosyal medya yönetimine ayıracak vaktiniz yoksa bizimle iletişime geçebilir ve işi uzmanlara bırakabilirsiniz.

Blog Açın ve Bilgi Verin

Dijital pazarlama stratejileri arasında önemli bir yöntem olan blog açarak kullanıcı çekmek, uzun vadeli bir yatırımdır. Açtığınız bloga hemen ziyaretçi çekmeniz kolay olmaz ama kaliteli içerikler sayesinde her geçen gün daha fazla kişiye ulaşırsınız. Düzenli içerik girmeye devam ettikçe de kemik bir takipçi kitlesine sahip olursunuz. Ayrıca bu kitle doğru pazarlama stratejisi ile en sadık müşterileriniz haline de gelebilir.

Bog açmak ve içerik girmek için de yeterince zamanınız yoksa bunu da profesyonel ellere bırakmalısınız. Bloglar uzun vadeli yatırımlardır ama başarılı olduğunda satışa dönüştürme potansiyeli de oldukça yüksektir. Hangi ürünü satıyor olursanız olun, bir blog açmayı ve bilgi arayışındaki potansiyel müşterilere ulaşmayı göz ardı etmeyin.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlama stratejileri yazımızda en son değineceğimiz teknik SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Dijital pazarlama yöntemleri arasında en çok zorlanacağınız ama başarılı olursanız en fazla verimi alacağınız tekniktir SEO.

Arama motoru optimizasyonu konusunda bir rehber hazırlayacağımız için burada çok fazla ayrıntıya değinmeyeceğiz. Fakat SEO’nun da uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve finansal olarak desteklenmesi gerektiğini unutmamalısınız. SEO çalışmasını ister kendiniz yapın isterseniz bir SEO uzmanına yaptırın her iki şekilde de harcama yapmak zorunda kalırsınız. SEO’da başarılı bir siteniz varsa büyük bir reklam bütçesinin cebinize kalacağını da kolayca söyeleyebiliriz. SEO’ya kesinlikle yatırım yapın. Fakat diğer reklam faaliyetlerinin de SEO’yu destekleyeceğini unutmayın. Arama motorunda başarılı oldum, artık tüm satışlarım buradan gelen ziyaretçilere olacak diye düşünmeyin. Dijital pazarlama rekabetin en yüksek olduğu sektörlerden biridir. Bir defa tökezlerseniz, rakiplerinizi yakalamanız uzun zaman alabilir. Siz siz olun işinde profesyonel dijital pazarlama uzmanları ile çalışın.

Dijital Pazarlama Konusunda Desteğe İhtiyacınız Varsa Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

E-ticaret için vazgeçilmez olan dijital pazarlama stratejilerine kısa kısa değinmeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Beğendiyseniz yazımıza yorum bırakmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız. Bol kazançlı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir