Backlink Sorgulama | En İyi Backlink Kontrol Araçları

Backlink Sorgulama
02Mar, 2020

Backlink, sitenize verilen referanslar anlamına gelmektedir. Diğer siteler, sitenizin herhangi bir linkine yer verdiğinde size referans olmuş olur yani backlink verir. Backlink sorgulama işlemi sayesinde de hangi sitelerin size referans olduğunu, backlink verdiğini öğrenebilirsiniz.

Backlink sorgulama arama motoru optimizasyonu için oldukça önemlidir. Anti-SEO saldırısı alıyor olabilirsiniz, bunu öğrenmenin en kolay yolu da backlinklerinizi takip etmektir. Kaliteli sitelerden gelmeyen backlinkleri reddederek negatis SEO saldırılarını püskürtebilirsiniz.

Bu yazımızda en iyi backlink sorgulama araçlarından bahsederek, onlarca backlink analiz aracından kendinize en uygun olanı seçmenize yardımcı olacağız.

En İyi Backlink Sorgulama Araçları

En doğru bilgiyi alabileceğiniz backlink analiz araçları genellikle ücretlidir. SEO ile profesyonel olarak ilgileniyorsanız, kesinlikle ücretli bir araç satın almalı ve sitelerinizi düzenli olarak analiz etmelisiniz. Ben ücret ödemek istemiyorum, ücretsiz backlink analiz araçları arıyorum diyenler içinde alternatifler sunacağız. Yalnızca bir kişisel blog sahibi olanlar için aylık onlarca dolar verip, backlink sorgulaması yapmak pek de mantıklı gelmeyebilir.

Daha fazla vakit kaybetmeden en iyi backlink sorgulama araçlarını incelemeye başlayalım.

1-) Ahrefs Site Analiz Aracı

Ahrefs Backlink Sorgulama
Ahrefs Backlink Sorgulama

Ahrefs, en iyi backlink sorgulama araçlarından biridir, hatta birçok SEO uzmanı en iyisi olduğunu belirtmekten çekinmez. Ahrefs ile backlink sorgulaması yapabileceğiniz gibi site analizi ya da rakip analizi de yapabilirsiniz. Ahrefs, çok yönlü olması sayesinde tercih sebebi haline geliyor. Ahrefs’in en büyük eksisi ise tamamen ücretli bir analiz aracı olması. 7 günlük deneme için bile 7 $ ücret istiyor. Fakat en başta da belirttiğim gibi profesyonel olarak SEO’ya ilgi duyuyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Deneme sürümünü satın aldıktan sonra https://ahrefs.com/site-explorer kısmından birçok analiz işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Rakip siteler hakkında bilgi toplama için de bu aracı kullanabilirsiniz.

2-) Moz Link Explorer

Moz birçok özellik sunan genel bir SEO aracıdır ve backlink sorgulama siteleri arasında ön plana çıkmaktadır. Moz bünyesinde bulunan Link Explorer backlink sorgulama aracı ise detaylı analizler sunmaktadır. Sitenize gelen tüm backlinkleri ayrı ayrı görebileceğiniz gibi yalnızca backlink veren domainleri de görebilirsiniz. Link Explorer zararlı backlink analizi yapmak isteyenler için de oldukça değerlidir. Sitenize gelen backlinlerin spam skorlarını gösteren bu araç sayesinde zararlı backlinkleri tespit edebilir ve reddetmek için liste alabilirsiniz.

Moz Link Explorer yeni gelen ve kaybedilen backlinkleri de göstererek detaylı analiz yapmanızı sağlıyor. Büyük oranda backlink kaybınız varsa bunu görebilir ve nedenini araştırabilirsiniz. Link Explorer’ın en büyük avantajlarından biri de 1 aylık ücretsiz deneme sürümü sunmasıdır. Ücretsiz backlink analizi yapmak istiyorum diyenler, 1 aylık ücretsiz denemeden faydalanabilir ve hem kendi sitelerini hem de rakiplerini analiz edebilirler.

Moz’un anahtar kelime analizinde de oldukça iyi olduğunu belirtmek gerekir. Moz.com’dan 1 aylık deneme sürümünü ya da Pro versiyonunu aldığınızda hem backlink sorgulama yapabilir hem de anahtar kelime analizi gerçekleştirebilirsiniz.

3-) Majestic.com: SEO ve Backlink Sorgulama

Majestic, backlink sorgulama siteleri arasında kesinlikle ilk 3’te yer almayı hak ediyor. Ancak ücretsiz kullanıma elverişli olmaması ve aylık 50 $ dan başlayan fiyatıyla backlink kontrolü için tercih edilmesini zorlaştırıyor. Majestic, yapılan birçok araştırmada en doğru bilgiyi veren backlink analiz aracı olarak seçilmiştir. Bu nedenle profesyonel kullanıma oldukça elverişlidir. Majestic sayesinde sitenizin geçmişteki backlinklerini ve günümüze kadar olan backlink dalgalanmalarını görebilirsiniz. Ayrıca anchor text yani Türkçe ifadesiyle çapa metinleri görmenize ve analiz etmenize de olanak sağlıyor. Bu sayede sitenize verilen backlinklerde en çok hangi anahtar kelimelere yer verildiğini görebiliyorsunuz.

Majestic anchor text gösterimi ile ön plana çıksa da artık Ahrefs ve Moz da anchor textleri göstererek aradaki farkı kapattılar.

4-) SEO Spyglass

SEO Spyglass Ahrefs Backlink Sorgulama
SEO Spyglass Ahrefs Backlink Sorgulama

SEO Spyglass ücretsiz backlink analizi için kullanabileceğiniz araçlardan biridir. Diğer analiz araçlarının aksine masaüstü yazılımı olarak çalışmaktadır. Yani SEO Spyglass‘ı kullanabilmek için bilgisayarınıza indirmelisiniz. Ücretsiz olarak sitenizdeki backlinkleri, hangi ülkeden ve aracıdan geldiğini göstermektedir. Profesyonel olarak kullanmak ve raporlar almak için lisans satın almalısınız. Lisansın en önemli farkı ise aylık ve yıllık ödeme yerine tek seferlik ödeme talep etmesidir.

5-) Link Research Tools

Web sitenizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip bir araçtır. Backlink sorgulama haricinde birçok site analiz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Birçok uzmana göre Link Research Tools kullanmak tüm analizleri gerçekleştirmek için yeterlidir. Ancak aylık 499 $ dan başlayan fiyatıyla herkesin kullanması pek de mümkün görünmüyor. Fiyat politikası bu şekilde devam ederse yalnızca SEO ajansları tarafından kullanılabilen bir araç olarak kalmaya devam edecek.

6-) Google Search Console

Ücretsiz olarak backlink sorgulama yapabileceğiniz en iyi araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir blog sitesine sahipseniz yeterli verileri Google Search Console üzerinden de alabilirsiniz. Diğer ücretli araçlardan en büyük eksiği detaylı analizler sunamaması ve verileri anlık olarak yansıtmamasıdır. Fakat Google backlink sorgulama yapacaksanız, Google’ın kendi aracını kullanmamak da olmaz.

Google Search Console ile tüm iç ve dış bağlantılarınızı görebilirsiniz. Ayrıca en çok bağlantı verilen anahtar kelimelerinizi kontrol ederek anchor text analizi de yapabilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz olarak backlink sorgulaması yapabileceğiniz araçları inceledik. Ücretsiz araçları ve deneme sürümü sunan backlink analiz sitelerini deneyerek başlamanızda fayda var. İşiniz için yeterli olmadıklarını düşünürseniz ücretli araçlara yatırım yapabilirsiniz.

Ücretsiz site içi SEO araçları arıyorsanız https://bozkurtweb.com/site-ici-seo-analiz-araclari/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın. Bol hitli günler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir